Хронічна судинна недостатність головного мозку

Збільшення в останні десятиліття в популяції осіб похилого та старечого віку призводить до зростання поширеності захворювань, супутніх цій віковій групі, в тому числі ішемічної хвороби головного мозку. Термін "ішемічна хвороба головного мозку" був запропонований Н.К. Боголєпова для об'єднання різноманітних гостро і хронічно розвиваючих ішемічних порушень, в основі яких лежить невідповідність між метаболічними потребами мозкової тканини і які надходять з крові речовинами в мозок.

Ішемічні порушення мозкового кровообігу включають гострі (минущі та стійкі порушення мозкового кровообігу) і хронічні форми. Розвитку гострих порушень мозкового кровообігу, як правило, передують хронічні, які тривалий час протікають зміни в головному мозку, обумовлені наростаючим погіршенням кровопостачання головного мозку, зміною його метаболічних потреб.

Діагностика хронічної недостатності мозкового кровообігу грунтується на даних клінічної картини і додаткових досліджень судинної системи і головного мозку. На очному дні виявляють атеросклероз судин і збліднення диска зорового нерва. Пальпуються покручені і ущільнені скроневі артерії, ущільнені загальна, зовнішня і внутрішня сонні артерії на рівні шиї. Проводиться реоенцефалографія з функціональними пробами (з нітрогліцерином, гипервентиляцией протягом 3 хв, повороти і закидання голови і ін.), Ультразвукова доплерографія з її варіантами (екстракраніальних, транскраніальна, дуплексне сканування, ультразвукова ангіографія та ін.), Магнітно-резонансна томографія головного мозку і постачають його судин (екстра-та інтракраніальних), каротидна, вертебральна або панангіографія, рентгенологічне дослідження аорти і великих судин. Корисну інформацію можна отримати при біомікроскопічному дослідженні судин кон'юнктиви, біохімічному дослідженні ліпідного обміну, а також при електроенцефалограмі, електрокардіограмі. Нерідко атеросклероз судин головного мозку поєднується з атеросклерозом коронарних артерій і судин нижніх кінцівок.

Лікування хронічної судинної мозкової недостатності
Лікування хронічної судинної мозкової недостатності повинно включати вплив, спрямований на основне захворювання, на тлі якого вона розвивається (атеросклероз, артеріальна гіпертонія, захворювання серця, діабет і ін.), Корекцію основних синдромів, поліпшення церебральної гемодинаміки, реологічних властивостей крові, призначення метаболічної терапії.

Хронічна судинна недостатність головного мозку