Обсесивно-компульсивний розлад

Обсесивно-компульсивний розлад (ОКР) - стан у якому до людини, періодично, приходять нав'язливі думки (ідеї) і / або нав'язливі дії (примус до якоїсь дії), які набувають стереотипний характер, і практично завжди викликають у пацієнта тривогу.

Досить часто пацієнти намагаються протистояти цим думкам або дій, але безуспішно. Однак, пацієнти визнають, що це їхні власні думки, навіть якщо ці думки є мимовільними і досить часто огидними. Нав'язливі дії або ритуали є стереотипним поведінкою, яке знову і знову повторюється. Ці дії не є приємними, а також не ведуть до завершення потрібних для людини завдань. Їх функція полягає в запобіганні деяких об'єктивно малоймовірних ситуацій, які можуть завдати шкоди пацієнтові, в разі якщо пацієнт не виконає цих дій, таким чином уникнути або зменшити тривогу, викликану нав'язливими думками / ідеями. Як правило, людина визнає таку поведінку безглуздим або неефективним і повторює спроби чинити опір цій поведінці. Практично завжди присутнє занепокоєння. Зазвичай, коли людина чинить опір компульсивним дій, то це тільки посилює тривогу.

Від людини до людини нав'язливі ідеї / думки дуже широко варіюються.

Ось деякі приклади поширених нав'язливих ідей при ОКР:

• Перебільшені страхи забруднитися від контакту з людьми або побутовими предметами
• Болісні сумніви людини чи закрила вона вікна, двері в будинку, машині або гаражі
• Надмірна заклопотаність з приводу вимкнена плита, праска або електрочайник
• Надмірне бажання розкласти речі / предмети так «щоб все було на своїх місцях»
• Страхи що людина може вчинити дії, які можливо класифікувати як насильство, сексуальне домагання, аморальні дії, або блюзнірство

Також як і нав'язливі думки, при діагнозі Обсесивно-компульсивний розлад, нав'язливі дії теж дуже широко варіюються. Ось деякі приклади нав'язливих дій при ОКР:
• Багаторазове миття рук або прийняття душу, або надмірно часте використання миючих антибактеріальних засобів, щоб вимити можливе забруднення
• Уникнення контакту з оточуючими предметами, такими як: раковини, унітази, дверні ручки, гроші, і / або практично будь-які предмети, які потенційно можуть накопичувати і / або переносити бруд
• Коли людина часто перевіряє дверні замки, вікна, ручки на плиті, електричні вимикачі і розетки, і т.д.
• Уникнення ситуацій, в яких існує страх появи небажаних думок, почуттів, відчуттів
• Неодноразове проголошення молитов щоб бути впевненим, що він не вчинить неприйнятні, недоречні або аморальні дії
• Постійне бажання отримати запевнення інших людей, що він не вчинить неприйнятні, недоречні або аморальні дії
Лікування людей, з діагнозом Обсесивно-компульсивний розлад, проводиться, використовуючи метод Когнітивно-поведінкової психотерапія, що дозволило створити один з найбільш ефективних методів лікування - Заснована на усвідомленості когнітивно-поведінкова психотерапія (Mindfulness-Based Cognitive-Behavioral Therapy / MBCBT / MBCT). Основна мета заснованої на усвідомленості КПТ - навчиться припинити суб'єктивно сприймати некомфортні психологічні переживання.

Величезна частина психологічного стресу, який ми переживаємо щодня, є не що інше як результат наших зусиль проконтролювати і усунути дискомфорт, який викликають небажані, нав'язливі ідеї, почуття і відчуття. Іншими словами можна сказати, що проблема полягає не в тому, що ми відчуваємо дискомфорт, а в нашій спробі контролювати і прибирати дискомфорт. Для людини, яка страждає ОКР або супутніми тривожними розладами, результатом або кінцевою метою усвідомленого підходу є більш спокійне ставлення до думок, почуттів, відчуттів, які викликають дискомфорт, не реагуючи на ці думки нав'язливими / повторюваними діями, обрядами.

Обсесивно-компульсивний розлад