Безсоння потрібно лікувати

Ми звикли ставитися до безсоння безтурботно, сприймати його як щось неприємне, але не особливо серйозне. Скажімо, як лупа: на одязі видно, зовнішній вигляд псує, але це ж не привід вживати термінових заходів і бігти до лікаря!

Наші люди вважають за краще справлятися з безсонням самостійно. Одні купують снодійні і заспокійливі ліки. Інші, надивившись реклами, приймає БАДи. Хтось за принципом ОБС (одна баба сказала) відчуває на собі народні рецепти, а хтось переставляє меблі в спальні по принципам фен-шуй.

Сон і розум

Що таке безсоння і звідки вона береться? Як справлятися з цією напастю? Такі питання задають собі ті, хто про порушення сну знає не з чуток. А ось відповісти на них, на жаль, можуть тільки досвідчені лікарі.
Перше, що необхідно знати про порушення сну, це те, що сон є «дзеркалом» психічного здоров'я. Безсонням і нічними кошмарами наш мозок подає сигнал про допомогу: «Допоможи! Мені погано! Зверни на мене увагу! ».

Основними причинами порушення сну є:
- психічні перевантаження (стреси, психотравмуючі ситуації);
- постійне вимушене нічне неспання (робота в нічну зміну, часте відвідування нічних клубів);
- зміна часових поясів;
- вживання психоактивних речовин, наркотиків;
- зловживання транквілізаторами, снодійними препаратами;
- фізіологічна схильність (індивідуальні особливості розвитку нервової системи)
- неврози, депресії, наслідки черепно-мозкових травм, алкоголізм, інтоксикація організму;
- порушення кровотоку ЦНС, зміна внутрішньочерепного тиску.

Кожен з нас протягом свого життя провів не одну безсонну ніч і не раз стикався з труднощами при засипанні. До тих пір, поки ці випадки поодинокі - все нормально. Зрідка виникають проблеми зі сном, говорять лише про те, що головний мозок перевтомився за день. При сильних психічних і емоційних перевантаженнях людина може не спати від 1 до 3 днів, після чого його сон самостійно відновлюється.

Поки порушення сну не зайшли надто далеко, можна спробувати впоратися з ними самостійно. Для цього іноді достатньо відрегулювати режим дня (час праці і відпочинку); повністю виключити прийом алкоголю (наркотиків і інших психостимуляторів, психоактивних речовин); ввести в звичку вечірній моціон, наприклад, перед сном гуляти по парку; збільшити фізичне навантаження (наприклад, у вигляді вечірньої або ранкової пробіжки); перейти на здорове харчування (їсти більше овочів, фруктів і зелені). Як правило, при незначних мозкових порушеннях і на самому початку розвитку порушення сну, ці заходи допомагають дуже добре.

Але що робити тим, хто остаточно і безповоротно «потрапив в пастку» безсоння?

Як вже говорилося, на початкових етапах розвитку порушення сну можна спробувати самостійно вирішити виниклу проблему, але при цьому не можна вдаватися до самолікування, приймати лікарські препарати без призначення лікаря.

Куди ж звертатися, якщо Вас замучила безсоння? Зрозуміло, до лікаря. До якого саме? Розладами функцій головного мозку займається лікар психіатр-психотерапевт (по медичній номенклатурі - лікар-психотерапевт). Тільки цей фахівець зможе грамотно розібратися в істинних причинах розвитку порушення сну і призначити адекватну терапію.

Безсоння потрібно лікувати