Маски депресії

Всупереч суспільній думці, про те, що депресія - це хвороба цивілізації, згадки про схожих станах знаходили ще в древніх текстах Месопотамії, Вавилона, Єгипту і Китаю. Термін меланхолія, який позначав депресію, ввів ще Гіппократ. Депресії різного походження зустрічаються від 5 до 40% населення.

Симптоми депресії в класичному варіанті (клінічна депресія) широко відомі: почуття туги і безвиході, нездатність приймати рішення, сплутаність свідомості, відсутність енергії і сил, суїцидальні думки і поведінка.

Іноді розпізнати депресивний стан не просто, так як часто психічні порушення ховаються під маскою багатьох інших захворювань.

Крім основних симптомів, при підозрі депресії, слід звернути увагу на ряд ознак, на перший погляд не пов'язаних з психоемоційної сферою, але завжди супутніх депресії. Це зловживання алкоголем, солодкою їжею, відчуття тяжкості в грудях, запори, проблеми в сексуальній сфері.

Неможливість отримувати задоволення від життя - прояв депресії. Організм, при втраті колишніх джерел задоволення, намагається їх замінити новими, легкодоступними - алкоголем і швидкими вуглеводами. Сумнівні «антидепресанти» діють короткочасно, а побічні ефекти проявляються у вигляді розвитку алкоголізму, зростання жирових відкладень, посиленням почуття тривоги.

Самопочуття при маскованих депресії має виражений сезонний і добовий ритм - вранці гірше, ніж ввечері, влітку і взимку - краще, ніж восени і навесні. При цьому зовні людина і не підозрює наявність у себе депресії, а емоційний стан пояснює наявністю проблем зі здоров'ям.

Пацієнти з депресією виявляються в кріслі стоматолога зі здоровими зубами і зубним болем, який не проходить, у кардіолога- з болями в серці, у дерматолога - з екземою і дерматитом, у гінеколога - з менструальними болями, у гастроентеролога - з гастритами, у невролога з болем не зрозумілої етіології, неврології, головним болем. Вони не здогадуються, що їх хвороби обумовлені нервово-психічними проблемами.

Людина відчуває фізичний дискомфорт і приймає його за прояв фізіологічного захворювання. Такі пацієнти роками ходять до фахівців, проходять різноманітні дослідження, але лікування не приносить результату або приносить ненадовго. Часто звичні симптоми захворювання відсутні, люди витрачають час, кошти і нерви на безуспішні обстеження, але болю і симптоми не йдуть.

Головні болі, відчуття зниження пам'яті, болю в області серця, прискорений пульс, розлади травлення, у чоловіків - проблеми з потенцією, у жінок - втрата статевого потягу, блукаючі болі по всьому тілу - маски які найчастіше одягає депресія.

Прихована депресія небезпечна. У людини зростає емоційне напруження, образа на лікарів, недовіра і виражена тривога з приводу здоров'я, порушення сну, апатія, дратівливість і конфліктність - явні ознаки психічного розладу. А також розвивається іпохондрія, маска поглиблюється.

При прихованої депресії людина може зовні здаватися цілком життєрадісним, але втрачає колишню активність, швидко втомлюється, відчуває «тяжкість на душі, серці ниє, щемить, здавлює», втрачає інтерес до своїх обов'язків і професійної діяльності.
Якщо тривала і ефективна терапія соматичного захворювання не дає результату, а також спостерігається знижений настрій протягом двох тижнів - варто підозрювати наявність депресії.

Депресія - психічне захворювання, так само як і фізичне потребує лікування, само по собі не проходить. Людям з симптомами депресії потрібна допомога. Важливо вчасно звернутися до лікаря, для відповідного лікування.

Маски депресії