Розлад особистості

Розлади особистості характеризуються стійкими порушеннями в думках, почуттях і діях. Багато людей мають свої особливості. Однак іноді чиєсь поведінку і особистісні характеристики настільки сильно відрізняються від загальноприйнятих, що це викликає роздратування. Виникають проблеми, від яких страждають і самі люди з розладами особистості, і їх оточення. Якщо розлад особистості робить сильний тиск на повсякденне життя, виникає необхідність в кваліфікованої психологічної допомозі.

Розлади особистості це відносно негнучкі моделі сприйняття інших людей і реагування на події, які порушують здатність людини до соціальної адаптації.

Ліки не змінюють риси особистості, в той час як психотерапія може допомогти людям визнати їх проблеми і змінити поведінку.

Кожна людина має характерні моделі сприйняття (риси особистості), пов'язані з іншими людьми і подіями. Наприклад, деякі люди реагують на тривожні ситуації, намагаючись просити когось про допомогу, інші вважають за краще мати справу з проблемами самостійно. Деякі люди применшують серйозність проблеми, інші навпаки її перебільшують. Незалежно від їх звичайного стилю реагування, психічно здорові люди будуть пробувати альтернативний підхід, якщо їх перша реакція виявиться неефективною.

Наслідки розладів особистості

  • Люди з розладом особистості мають високий ризик розвитку залежності (алкоголізму або наркоманії), суїцидальної поведінки, необережної сексуальної поведінки, іпохондрії, і протиставлення себе цінностям суспільства.
  • У людей з розладом особистості може бути неадекватними, надмірно емоційними, образливими, або мати безвідповідальний стиль батьківського виховання, що призводить до психічних порушень у дітей.
  • Люди з розладом особистості схильні до психічних зривів в результаті стресу (в період кризи, людина стикається з труднощами при виконанні самих звичайних завдань).
  • У людей з розладом особистості можуть розвинутися супутні психічні розлади (наприклад, тривога, депресія або психоз).
  • Люди з розладом особистості часто не мають достатнього контакту з терапевтом або лікарем, тому що вони відмовляються від відповідальності за свою поведінку, недовірливі або відчувають себе надмірно нужденними.

Всі люди мають свої особливі характери. Характери у людей можуть бути схожими, але ніколи не будуть однаковими. Деякі особисті характеристики настільки сильно відрізняються від передбачуваної норми і від загальноприйнятих правил поведінки, що викликають роздратування, нерозуміння і дискомфорт оточуючих. Деякі особливості характеру можуть викликати проблеми, від яких страждають не тільки самі оригінали, а й їх близьке і далеке оточення.

Розлади особистості - стани, які тягнуться все життя, зменшуючись або посилюючись в своїх проявах, в залежності від зовнішнього середовища і супутніх захворювань. Такі розлади характеру надають непередбачуваний тиск на повсякденне життя, коли обов'язково виникає потреба у кваліфікованій допомозі. Завдання лікаря-психотерапевта розібратися, вникнути і визначити шлях до компенсації особливою особистості та її адаптації. Шляхи бувають різні: психолого-педагогічні, фармакологічні та комплексні.

Як вже говорилося, розлад особистості є одним з видів психічних захворювань, пов'язаних з проблемами сприйняття ситуацій, людей, в тому числі себе самого.

Є багато конкретних типів розладів особистості. Ці психічні розлади, які часом вважаються особливостями характеру - нездоровий спосіб мислення і поведінки, незалежно від того, яка ситуація, призводять до значних проблем і обмежень у взаєминах, спілкуванні з іншими людьми, роботою і школою.

У більшості випадків людина не здатна зрозуміти, що у нього є розлад особистості, тому що образ думок і поведінка здаються природними для нього самого, і він найчастіше звинувачує інших у тих чи інших проблемах, що виникають в процесі міжособистісного контакту.

Розлад особистості